Adelaide Avustralya

Adelaide, Güney Avustralya Bölgesi’nin başkentidir.

Yaklaşık 3.5 milyon nüfusuyla Avustralya’nın kalabalık şehirlerindedir. Adelaide Gulf St Vincent sahilinin tam ortasında yeşilliklerle kaplı bir bölgede kurulmuştur. Şehir, Avustralya’nın kültürel başkenti olarak adlandırılır. Şehirde ilk göze çarpan otantik taş binalardır. Adelaide’ye Sydney ya da Melbourne aktarmalı gidebilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 20 saattir.
Work and Holiday

Adelaide'de Yapılabilecekler

Başkent Adelaide'de mükemmel müzeleri ve sanat galerilerini, muntazam bir şekilde korunmuş mimarisini ve içinizi huzurla kaplayacak olan park ve bahçeleri gezmekten çok zevk alacaksınız. Şehir McLaren, Clare ve Barossa vadilerinin üzüm bağları ile çevrelenmiştir. Barossa Avustralya'nın en iyi şarap bölgesi olarak bilinir, burası için günübirlik veya daha uzun süreli seyahatler size farklı bir alternatif sunar.

Adelaide'dan uçakla ya da feribotla Kangaroo Island'agiderek, buranın eşsiz doğası karşısında şaşırabilirsiniz. Adanın kendine has bitki örtüsü ve barındırdığı çok çeşitli hayvanları vardır. Burada kangurularla, koalalarla, posumlarla hatta platipusla karşılaşabilirsiniz.

Adelaide'nın doğusuna doğru ilerledikçe ise kır evinin huzurunu hissedebileceğiniz Adelaide Hills bulunmaktadır. Ayrıca Murrey River üzerinde meşhur Murrey Bridge vardır. Burada botlarla nehir turuna çıkarak gizemli doğayı keşfetme şansını yakalayabilirsiniz.

Kuzeyde ise Flinders Ranges ilkbaharda çiçeklerin açmasıyla eşine az rastlanabilecek bir renk harmonisine ev sahipliği yapar. Daha da kuzeye ilerledikçe tek opal maden kasabası olan Coober Pedy bulunur. Buradaki yer altı evlerini keşfetmek oldukça heyecan vericidir

Work and Holiday

İklim

Adelaide'de yazları sıcak ve kuru, ilkbahar ve sonbahar ılık, kışları ise serin ve yağışlıdır. Tipik bir deniz iklimi görülür. Ortalama yaz sıcaklıkları 16ºC ile 30ºC arasında, kış aylarında ortalama sıcaklık 7ºC ile 15ºC arasında seyreder.